Home Genel Yazılar TESK BAŞKANI, “Merdiven altı vurgunlarına dikkat!

TESK BAŞKANI, “Merdiven altı vurgunlarına dikkat!

by yonetici

Artan döviz kurlarının merdiven altı üreticileri tarafından fırsata çevrilmeye çalışıldığını belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, merdiven altı üretime karşı vatandaşlara uyarıda bulundu.

Palandöken, ‘Kozmetikten gıdaya, ayakkabıdan tekstile kadar birçok üründe döviz kuruna bağlı olarak yapılan son zamlar, dar gelirli vatandaşların alım gücünün düşmesine neden oldu. Vatandaşlar daha ucuza ürün satın almak için arayışa girerken merdiven altı üreticiler de vurgun yapma peşinde. Dövize bağlı olarak özellikle ithal ürün fiyatlarının aşırı yükselmesi ile bu ürünlerin piyasadaki taklitleri arttı. Pahalı ithal ürünlerinin ambalajları birebir taklit edilerek merdiven altı fırsatçıları tarafından satışa sunuluyor. Vatandaşlarımız alışveriş yaparken piyasayı çok iyi kontrol ederek ürün karşılaştırması yapmalı. Merdiven altı üreticilerin oyununa gelmemek için çok dikkatli davranılmalı’ diye konuştu.

‘UCUZDUR VARDIR İLLETİ DİYE BOŞUNA SÖYLEMEMİŞLER’

Piyasa fiyatının altında satılan ürünlere karşı şüphe ile yaklaşılması gerektiğini ifade eden Palandöken, ‘Şekerin, sütün, unun fiyatı ortada. Kimse maliyetinin altında tatlı yapıp zararına satmaz. Ucuza satılan merdiven altı ürünlerin içine ne koyulduğu belli değil. Atalarımız, “ucuzdur vardır illeti”, “pahalıdır vardır hikmeti” diye boşuna söylememiş. Bu yüzden piyasa fiyatının altında satılan ürünlere şüpheyle yaklaşılmalı. Zamlar nedeniyle alım gücü düşen vatandaşlar merdiven altına yönelmek yerine güvendiği yerlerden az ve öz alışveriş yapmalı. Merdiven altı üretim halk sağlığını olumsuz etkilediği gibi kayıt dışılığı artırarak ülke ekonomisine de zarar veriyor. Son zamanlarda iyice artan merdiven altı üretimle mücadele etmek için yapılan denetimler sıklaştırılmalı. Vatandaşlarımız fason ve taklit ürünlerin zararları hakkında bilinçlendirilmeli’ şeklinde konuştu.

Related Posts

Leave a Comment