Home Genel Yazılar Bal, “İhracat en önemli vatani görevimiz”

Bal, “İhracat en önemli vatani görevimiz”

by yonetici

Libya’nın tanınan iş adamını fabrikasının showroomunda ağırlayan İzmir Mobilyacılar Odası Yönetim Kurulu Üyesi Halil Bal, ihracat yapmanın vatani bir görev olduğunu söyledi.

LİBYALI İŞADAMINDEN BÜYÜK ÖVGÜ

Dizayn Dekor Mobilya Firmasının sahibi ve İzmir Mobilyacılar Odası (İZMOD) Yönetim Kurulu Üyesi Halil Bal, Kaynaklarda bulunan fabrikasının Showroomunda Libyalı İş Adamı Mahmut Eltabia’yı ağırladı. Showroomdaki ürünler Libyalı işadamını Eltabia’nin ilgi odağı oldu. Özel bölümdeki kapılar, Mutfak dolapları, Ray dolaplar, Vestiyerler, Banyo dolapları ve Yatak odalarını dikkatle inceleyen İşadamı Eltabia İZMOD Yönetim Kurulu Üyesi Halil Bal’dan ürünler hakkında geniş bilgi aldı. Gördüğü ürünlerin üretim kalitesi ve tasarımlardan etkilendiğini dile getiren Eltabia ürünler için fiyat teklifi istedi. İlk fiyatları makul karşılayan Libyalı işadamı konteynır bazında çalışmak istediğini ifade etti.

HERŞEY İHRACAT İÇİN

Libyalı İşadamı ile yakından ilgilenen Dizayn Dekor Mobilya Firmasının sahibi ve İzmir Mobilyacılar Odası (İZMOD) Yönetim Kurulu Üyesi Halil Bal, yapılan ihracatın katkısının İzmir kenti ve ülke ekonomisine olacağını vurguladı. Türkiye mobilya sektörünün 2013 yılında ihracat kilogram fiyatı 3.56 dolar iken, 2017 sonunda bu rakamın 3.72 dolara yükseldiğini ancak ithalatta değer düşüşünün çok daha hızlı olduğuna dikkat çeken Bal, “Mobilya ithalatında 2013 yılında kilogram fiyatı 7.3 dolar olarak kayıtlara geçerken 2017 yıl sonunda bu rakam 6.2 dolar oldu. Ancak biz ithalatta daha kaliteli ürünlerin Türkiye’ye gelmesini isteriz. Kilogram fiyatının düşmesi kalitenin düşmeye başladığının işareti” dedi.

DAHA GÜÇLÜYÜZ

İZMOD Yönetim Kurulu Üyesi Halil Bal, “2013 yılında 2.2 milyar dolar olan mobilya ihracatımız, 2013-2017 yılları arasında yüzde 25 artışla 2.7 milyar dolara yükseldi. 2013 yılında cari dengemiz 1.2 milyar dolar ile ihracat lehine iken, bu oranı 2017 yılında bir tık daha yukarı taşıyarak 2.2 milyar dolara yükseltmeyi başardık. Bu dönemde pazarlarımız çeşitlenirken, geleneksel olarak güçlü olduğumuz Körfez ülkeleri arasına ABD ve diğer gelişmiş AB ülkelerini de eklemiş bulunuyoruz.”şeklinde konuştu.

KOMŞULARIMIZA AYRI BİR ÖNEM VERİYORUZ

Türkiye’nin, 2017’de Cumhuriyet tarihinin ihracat rekorunu kıl payı kaçırdığını, en yüksek ikinci ihracat rakamına ulaşıldığını da Belirten Bal, “Mobilya sektörümüz, 2016 yılında olduğu gibi, 2017’de de en çok ihracat gerçekleştiren 12’nci sektör oldu. Biz de Dizayn Dekor olarak ihracata gerekli önemi veriyoruz. Komşularımızdan başlamak üzere her pazarı dikkatle takip ediyoruz ” sözleri ile konuşmasını tamamladı.

 

Related Posts

Leave a Comment