Home DuyurularBasında Biz Ticaret Gazetesi-Başkan Özkoparan “Sektör yüzde 8’i sevdi.”

Ticaret Gazetesi-Başkan Özkoparan “Sektör yüzde 8’i sevdi.”

by yonetici

BAŞKAN ÖZKOPARAN, “SEKTÖR YÜZDE 8’İ SEVDİ”
Yüksek KDV’yi mobilya sektörünün prangası olarak tanımlayan İzmir Mobilyacılar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Özkoparan, iç piyasa satışları, ihracat ve istihdam yükselişiyle KDV indiriminin devam etmesi gerekliliğinin ispatlandığını söyledi. İnşaatçı ve Fırıncılara KDV iadesi yapıldığına dikkat çeken Başkan Özkoparan indirim döneminde mobilyacıların da KDV iadesi alması gerektiğine vurgu yaptı.
İNDİRİM DAİM OLURSA ARTIŞ SÜRER
30 Eylül’den sonra kesilecek faturalarda meslektaşlarının yeniden KDV’yi yüzde 18 olarak hesaplaması gerektiği uyarısını yapan İzmir Mobilyacılar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Özkoparan, iktidarın KDV’yi bir süreliğine yüzde 8’e düşürmesinin sektörü hareketlendirdiğini söyledi. Başkan Özkoparan, “Her yıl sektörümüzün sezon startı verdiği dönemde gelen yüzde 18’lik KDV’nin yüzde 8’e indirilmesi hız kazanan satışlarımıza ivme kazandırdı. Yüzde 18 olması nedeni ile kesilmekte zorlanılan faturalar kesilir oldu. Muhasebe kayıtlarında stokta görülen ürünlerin resmi evrakları oluşturuldu. 30 Eylül’de tamamlanan KDV indirimi döneminde faydası illere, firmalara ve esnafa göre değişiklik gösterdi. İç Pazarda yüzde 30’luk mobilya satışları artış gösterdi. İhracatta yüzde 5’lik yükseliş etkisi gösterdi. Emek yoğun sektörümüzde istihdam artışı yüzde 7 olarak gözlemlendi. Yüzde 18’lik KDV’nin yüzde 8’e indirilmesine katkı sağlayan kişilere, kurumlara ve hükümete sektörüm adına teşekkür ediyorum. Yıllardır KDV’nin mobilyada yüzde 8’e indirilmesini söylüyorduk. Sektörümüzün bu isteğinin ne kadar haklı olduğunu bu indirim dönemi gösterdi. Kayıt dışılık önlendi, devletin vergi tahakkuku arttı, iç ve dış piyasa satışlarımız, istihdam arttı. O zaman indirim yaptığı için teşekkür ettiğim hükümetimizden mobilya sektörümüzün prangası olan yüksek KDV’yi yüzde 8’e kalıcı olarak indirmesini talep ediyorum”dedi.
İNŞAATÇI VE FIRINCIYA YAPILAN İADEYİ MOBİLYACIDA HAK EDİYOR
KDV indirimlerine memnuniyetini dile getiren İzmir Mobilyacılar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Özkoparan KDV indirim döneminde mobilyacının KDV iadesi hak ettiğine dikkat çekti. Başkan Özkoparan, “Yüksek KDV’li aldıkları hammaddelerini İnşaatçılar ve fırıncılar satışlarındaki ürünlerde düşük KDV ile satıyorlar. Yüksek KDV’li aldıkları ürünü düşük KDV’li satmalarının iadesi inşaatçılara ve fırıncılara yapılıyor. Sektörümüze yapılan KDV indirimi döneminde girdi KDV’lerinin de yüzde 8’e düşürülmesini istedik. Ama olmadı. Yüzde 18 KDV ile aldığımız hammaddeyi ürüne dönüştürüp yüzde 8 ile sattık. İnşaatçılar ve fırıncılar gibi biz de KDV iadesini hak ettik. Yüzde 18’lik girdi yüzde 8’lik çıktının farkı olan yüzde 10’luk KDV esnafımıza iade edilirse esnafımızı hibe niteliğindeki bir kredi kadar sevindirir.”şeklinde konuştu.

Related Posts

Leave a Comment