Home Genel Yazılar GÜÇLÜ TÜRKİYE İÇİN MESLEKİ EĞİTİM ŞART

GÜÇLÜ TÜRKİYE İÇİN MESLEKİ EĞİTİM ŞART

by yonetici

İzmir Mobilyacılar Odası (İZMOD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Özkoparan ve Oda Eğitim Danışmanı Zafer Koç Karabağlar Atatürk Endüstri ve Teknik Meslek Lisesini ziyaret etti.
Öğrencilerin Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu TÜBİTAK Sergisini gezen İZMOD Başkanı Özkoparan gördüklerinin kendisini memnun ettiğini belirtirken, ” Ülkelerin gelişmesinde ve kalkınmasında sanayileşmenin temel unsuru olan bilgi, beceri ve iş alışkanlıklarına sahip yüksek verimi gerçekleştirecek kalifiye insan gücünün yetiştirilmesi gerekmektedir. Kalifiye elemanların bilgi ve becerisi, ekonomik başarının temelidir. Meslek eğitimi özellikle iki amaca yöneliktir. Bir tarafta genç insanlara başarılı bir meslek yolu hazırlamak, diğer yandan ekonomiye vasıflı eleman yetiştirmektir. Günümüzde, hızlı teknolojik değişme ve dünya düzeyindeki yapılaşma değişiminde Mesleki Teknik Eğitimin öneminin çok büyük olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Ancak mesleki eğitime olan ilginin yeterli olduğunu söylemek doğru olmaz. Karabağlar Atatürk Endüstri ve Teknik Meslek Lisesini ziyaret ettim. Yöneticilerimiz ve Mobilya Bölümü öğrencilerimizle görüştük. Kendilerine iş imkanı oluşturulması yönünde elimizden gelen desteği yapmaya hazır olduğumuzu ifade ettim”dedi.
Oda Eğitim Danışmanı Zafer Koç ise ” Meslek, insanlara yararlı mal ya da hizmet üretmek ve karşılığında para kazanmak için yapılan, belli bir eğitimle kazanılan sistemli bilgi ve becerilere dayalı, kuralları toplumca belirlenmiş etkinlikler bütünüdür.Mesleki eğitim; toplumsal hayatın her alanında ihtiyaç duyulan mesleklerde kalifiye teknik elemanlar yetiştirilmesi için gerekli bilgi ve becerilerin verildiği eğitimdir. Eğitimcilerimiz ellerinden geleni yapıyorlar. Ancak daha ergenlik çağında olan çocuklarımızın meslek seçimlerini yapmalarına biraz daha fazla yardımcı olmak gerekiyor. Biz de oda olarak okullarda düzenleyeceğimiz Kariyer Günlerinde öğrencilerin Mobilya Bölümünü tercih etmeleri için kendilerine önemli bilgiler vereceğiz”şeklinde konuştu.

Related Posts

Leave a Comment