Home DuyurularBasında Biz Mobilya almanın şimdi tam zamanı

Mobilya almanın şimdi tam zamanı

İğneden ipliğe tüm ürün ve hizmet gruplarında fahiş fiyat yükselişleri yaşanırken son iki ayda mobilya fiyatlarının net yüzde 20 inmesi tüketicilerde şaşkınlık uyandırdı.

by Nihat AK

A’dan Z’ye tüm ürün gruplarındaki zam yağmuru aralıksız devam ediyor. Asgari ücret, emekli ve memura yapılan zamlarla enflasyonun daha da artacağı korkusu yaşanıyor. Ocak ayı itibarıyla ürün ve hizmet zamlarının yüzde 50’ye yaklaşacağı tahmin ediliyor. Bu süreçte inanması güç bir gelişme yaşandı. Mobilya sektörünün önde gelen isimleri son iki ayda tüm ürün grupları fiyatlarının yüzde 20 oranında düştüğü bilgisini verdi.

‘TAM ZAMANI’

Mobilya almanın tam zamanı olduğuna dikkat çeken İzmir Mobilyacılar Odası (İZMOD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Özkoparan, “Mobilya fiyatları son iki ayda net olarak yüzde 20 oranında düştü. Bu indirimi tüketicilerin iyi değerlendirmesi gerekir. Bu gerçek bir indirim. Vatandaşın alım gücünün düşmesi nedeniyle mobilya satışlarımız düştü. Arzın yüksek talebin ise düşük olması nedeniyle fiyatlar düştü. Mobilyacılarımız üretimlerine devam ediyorlar. Ürettikleri mobilyaları depolayacak yerleri kalmıyor. Bazıları maliyetine bazıları maliyetinin altına satışlar yapıyor. Bu nedenle arz talep dengesi fiyatları yüzde 20 aşağıya çekti. Evlenecekler evini yenileyeceklere tavsiyem ivedilikle mobilyalarını şimdiden almalarıdır. Sezon başladıktan sonra fiyatlar nereye doğru ilerler şimdiden kestirebilmek pek mümkün değil” dedi.

‘MALZEME DÜŞTÜ’

Mobilya üretim malzemesi fiyatlarında da düşüş yaşandığına dikkat çeken İZMOD Başkanı Özkoparan, “Sunta, MDF, kereste başta olmak üzere çok sayıda girdi fiyatlarımız bir anda düştü. Mobilya satışları düşünce üreticilerimiz hammadde alımlarını azalttılar. Bir türlü fiyatlarını düşürmeyen ham madde satıcıları fiyatlarını aşağıya indirdi. Bu konuyla ilgili çok çalışma yapmıştık. Ticaret Bakanlığından Cumhurbaşkanlığına kadar durumu bildirmiştik. Tedarik sıkıntımızı, girdi maliyetlerimizin fahiş oranda arttığını gündeme getirmiştik. El birliği ile düşüremediğimiz malzeme fiyatları bir anda düştü. Zamanında bir sürü bahane sunuyorlardı. O sözlerin bahane olduğu ne bir şekilde görülmüş oldu” diye konuştu.

‘SEBEP ERTELEME’

Pandemi döneminde mobilyacıların büyük sorunlar yaşadığını hatırlatan İzmir Mobilyacılar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Özkoparan, “Pandemi döneminde düğünler olmadı. Vatandaşın düzenli bir geliri olmadığı için evlerini de yenilemediler. O dönemde meslektaşlarımız ciddi sorunlar yaşadı. Ekiplerini dağıtmamak için büyük mücadeleler verdiler. Pandemi sonrasına ertelenen düğünler büyük bir yoğunluk oluşturdu. Uzun süre evlerinde kalan yurttaşlar evlerindeki eksiklikleri tedarik etmek için adeta bir birleriyle yarıştılar. Bu mobilyacılarımızda bir yoğunluğa neden oldu. Ham madde bulmakta sorunlar yaşadık. Ham madde talep ettikçe aldığımız kurum ve kişiler fiyatları yükseltti. Onların elinde MDF kısıtlıydı talep çoktu. Fiyatları yükselttikçe yükselttiler. O dönemki fiyat artışlarının bariz sebebi ertelenen düğünler oldu” şeklinde konuştu. Sektöre nitelikli elaman yetiştirme konusunda özel bir çalışma yürüttüklerini belirten İZMOD Başkanı Özkoparan, “Mobilya Akademi’de sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli elemanları yetiştiriyoruz. Bu güne kadar yetiştirdiklerimizin yaklaşık yüzde 80’ini işe yerleştirdik. Kendileri de çalıştıkları işletmelerde bu projenin hayata geçmesinden büyük memnuniyet duyuyor.Tasarıma önem veriyoruz. Aynı malzemeleri kullanan iki mobilyacıdan tasarım farkını ortaya koyan daha şanslı oluyor. Katma değeri yüksek oluyor” ifadelerini kullandı.

Related Posts

Leave a Comment