Home Genel Yazılar ESNAF KAHVALTIMIZ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

ESNAF KAHVALTIMIZ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

by yonetici

İzmir Mobilyacılar Odamız önünde gerçekleştirdiğimiz Esnaf Kahvaltısı programımız büyük ilgi gördü.

ESNAF ÜLKE EKONOMİSİNİN BELKEMİĞİDİR
Bu yıl 31.’si gerçekleştirilen Ahilik Haftası kutlama programında İzmir Mobilyacılar Odası (İZMOD), Esnaf Kahvaltısına ev sahipliği yaptı. Oda önündeki programa esnaf büyük ilgi gösterdi. İZMOD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Özkoparan, “Biz esnaf ve sanatkarlar Türkiye’de üretilen mal ve hizmetlerin yani katma değerin üçte birini, toplam istihdamın yarısından fazlasını karşılıyoruz. Bu anlamda ülkemizin ekonomisinin de belkemiği oluyoruz” dedi.
Ahili Haftası kutlamaları kapsamında İzmir Mobilyacılar Odası’nın ev sahipliğinde Esnaf Kahvaltısı düzenlendi. İzmir Vali Yardımcısı ve Karabağlar Kaymakamı Mehmet Sadık Tunç, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, İzmir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu, İzmir Mobilyacılar Odası Başkanı Hasan Özkoparan, Büfeciler Odası Başkanı Selahattin Arslan, Kırtasiyeciler Odası Başkanı Hulusi Demir, İnşaat Malzemecileri Odası Başkanı Cumhur Taşdelen, Fırıncılar Odası Başkanı Necdet Durmuş, Otel, Pansiyon ve İşçileri Odası Başkanı Mehmet Gönen, Berberler Odası Başkanı Şükrü Bilgin başta olmak üzere çok sayıda odanın temsilcisi, çok sayıda mobilya sektörünün işverenleri ve çalışanları programa katıldı.
ÜLKEMİZİN OLMAZSA OLMAZLARINDANIZ
Ahilik geleneğinin yaşatılmasında Marangozların önemli bir yeri olduğunu vurgulayan İzmir Mobilyacılar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Özkoparan, “Biz esnaf ve sanatkarlar sessiz sokaklara ses veririz. Gecenin karanlığına ışık saçarız. Biz marongozlar yalan kapısını bağlayan, doğruluk kapısını açan ahilik kültürünün neferleriyiz. Ülkemizin dört bir yanında yaşamını sürdüren, cömert, yiğit, açık elli kardeşleriz. Biz kısacası ahiyiz. Gelişen, değişen dünyada meslek ahlakımızla, tarihimizle, gelenek ve kültürümüzde ayakta kalan, ülkemizin olmazsa olmazlarındanız. Biz esnaf ve sanatkarlar Türkiye’de üretilen mal ve hizmetlerin yani katma değerin üçte birini, toplam istihdamın yarısından fazlasını karşılıyoruz. Bu anlamda ülkemizin ekonomisinin de belkemiği oluyoruz” dedi.
Ekonomik saldırılardan toplumun omurgasını oluşturan esnafların korunması için yapıcı ve olumlu çabanın artarak devam etmesi gerektiğinin altını çizen İZMOD Başkanı Hasan Özkoparan, “Esnaf ve sanatkarlara özel destek ve teşvik programları, uygun koşullarda finansman imkanları, vergi, sosyal güvenlik uygulamalarında kolaylık sağlama, mesleki eğitim sisteminin geliştirilmesi ve güçlendirilmesi, haksız rekabetin önüne geçilmesi ve her zaman ifade ettiğimiz gibi kayıtdışı ekonominin önüne geçilmesi gibi konularda gösterilecek çabanın karşılıksız kalmayacağından kimsenin kuşkusu olmasın” şeklinde konuştu.
ESNAFIMIZA SAHİP ÇIKMALIYIZ
Ahilik geçmişi hakkında bilgiler veren İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, eski kültürlerin git gide azaldığını vurguladı. Mutlu, “Artık yetiştirilecek çırak, kalfa bulamıyoruz. Teknolojiyi maalesef iyi yönde kullanamıyoruz. Bin yılı aşkındır gelen Ahilik Kültürümüzü bu güzel etkinlikle yaşatmaya devam edeceğiz” dedi.
Karabağlar Belediye Başkan Muhittin Selvitopu, “Esnaf bu ülkenin en önemli kesimi. Biz de yerel yönetim olarak onlara her türlü desteği veriyoruz. Bundan sonra da vermeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu. İzmir Vali Yardımcısı ve Karabağlar Kaymakamı Mehmet Sadık Tunç, Mobilya üreticilerine verilebilecek büyük bir üretim alanında ülke ekonomisini katkı sağlanması gerektiğini ifade etti.
Yılın ahisi yemek duasını yaptırdı. Daha sonra esnaf hep birlikte kahvaltı yaptı.

Related Posts

Leave a Comment